Rodzaje schodów drewnianych

Każdy piętrowy budynek musi mieć schody, by można go było uznać za kompletny i funkcjonalny. Umieszczone wewnątrz domu stopnie pozwalają jego mieszkańcom na swobodne przemieszczanie się między piętrami. Ich wygląd (szczególnie elementy takie jak wymiary czy kolor) ma znaczący wpływ na estetykę całego pomieszczenia. W naszej firmie mamy długie doświadczenie w produkowaniu różnego typu wolnostojących schodów drewnianychzabiegowych, łamanych, jednobiegowych, policzkowych oraz innych.
Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje i w jakich wnętrzach sprawdzają się najlepiej?

Oszczędzające miejsce schody wolnostojące

Kiedy elementem nośnym schodów jest konstrukcja drewniana, która nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych wzmocnień, nazywane są one samonośnymi. Dodatkowo każdy kolejny ich stopień (mający zazwyczaj dość dużą grubość) stanowi podporę dla następnego. Takie schody nazywa się też wolnostojącymi. Świetnie sprawdzają się w mniejszych wnętrzach, gdyż znajdująca się pod nimi wolna przestrzeń może posłużyć na przykład jako dodatkowe miejsce do przechowywania różnych rzeczy. Dobrze pasują zarówno do tradycyjnego, jak i bardziej nowoczesnego wystroju.

schody wolnostojące
schody policzkowe

Solidne schody policzkowe

Istotną częścią konstrukcji schodów policzkowych są dwa policzki (znane też jako wangi), czyli boczne deski, w które wpuszcza się stopnie. Specyficzna budowa sprawia, że cała struktura cechuje się wytrzymałością i odpornością na uginanie. Ponadto warto zauważyć, iż opierają się one na podłodze, a także na końcu biegu, dzięki czemu nie jest potrzebne dodatkowe przymocowanie do ściany – bez problemu da się umieścić nawet na środku pomieszczenia. Zależnie od sposobu wykończenia schody policzkowe mogą pasować do różnych stylów wnętrzarskich.

Popularne schody zabiegowe

Schody zabiegowe muszą mieć co najmniej jeden zakręt, na którym stopnie trójkątne lub trapezowe, a nie klasycznie prostokątne. Zależnie od liczby skrętów, swoim kształtem mogą przypominać literę L lub U. Przeważnie zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a jeśli są one wolnostojące, to znajdującą się pod nimi przestrzeń można zagospodarować poprzez wstawienie tam szafki na buty, regału na książki albo innego mebla. Niezwykle uniwersalne schody drewniane zabiegowe dobrze sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i bardzo współczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

schody drewniane zabiegowe
schody łamane

Klasyczne schody łamane

Schody łamane to takie, których bieg skręca pod kątem 180 stopni lub prostym. Fachowo bywają też nazywane dwubiegowymi, gdyż zazwyczaj w połowie umieszczany jest spocznik, rozdzielający je na dwa biegi. Drewniane stopnie tego rodzaju często pojawiają się w magazynach wnętrzarskich czy dziełach kinematografii. Podobnie jak schody zabiegowe, mogą być wykorzystywane nawet w pomieszczeniach o niewielkiej przestrzeni użytkowej, gdyż przeważnie nie zajmują wiele miejsca.

Proste schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe charakteryzują się prostą konstrukcją, co sprawia, że są dość tanie i nietrudne w montażu. Jednak nie sprawdzą się w każdym domu – według obecnie obowiązującego w Polsce prawa budowlanego, jeśli do pokonania jest więcej niż 18 stopni na raz, należy wprowadzić łamanie. Jednobiegowe schody są przeważnie dość wysokie oraz strome, co przekłada się na ich efektowny wygląd.

schody jednobiegowe

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży stolarskiej sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni rodzaj schodów drewnianych do dostępnej przestrzeni, jak również oczekiwań Klientów. Zajmujemy się ich projektowaniem, wykonywaniem i montażem. Zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci ustalenia szczegółów współpracy!

Schody ASA 1983-2023
RODO
Wykonanie: Pixanet